Türkiye’de Amerikan ordusunun tek resmi süt ürünleri tedarikçisi , ”Yörsan”

Türkiye’de Amerikan ordusunun tek resmi süt ürünleri tedarikçisi olduklarını belirten Yörsan Gıda Mamulleri İhracat Müdürü Serhan Ertence, “Bu satışı yapabilmek için…..

Türkiye’nin önde gelen süt ve süt ürünleri üreticilerinden Yörsan, Ortadoğu ve Uzakdoğu’daki Amerikan Deniz Kuvvetleri’ne yıllık 1,5 milyon dolarlık peynir, süt ve meyveli yoğurt satıyor.

Türkiye’de Amerikan ordusunun tek resmi süt ürünleri tedarikçisi olduklarını belirten Yörsan Gıda Mamulleri İhracat Müdürü Serhan Ertence, “Bu satışı yapabilmek için Amerikan Deniz Kuvvetleri’nden Centcom sertifikası aldık. Her yıl sıkı bir denetimden geçiyoruz. Bu belgeye sahip tek Türk süt ürünleri üreticisiyiz.” dedi.

Amerikan birliklerinin Irak’tan çekilmeden önce daha fazla ürün sattıklarını kaydeden Ertence, “Amerikan ordusunun Irak ayağı varken yılda 1,5 milyon dolarlık ürün veriyorduk. Irak’tan çekildikten sonra şimdi Afganistan, Somali ve Uzakdoğu’daki birliklere ürün gönderiyoruz. Yine 1 milyon dolar civarında peynir, süt ve meyveli yoğurt satıyoruz.” bilgisini verdi. Ertence, Amerikan ordusu dışında, Afganistan’da NATO şemsiyesi altındaki ISAF kuvvetlerine ürün tedarik ettiklerini de aktardı

Yaklaşık 20 ülkeye ürün sattıkları, bu sene ülke sayısını 30’a çıkarmayı hedeflediklerini aktaran Serhan Ertence, uluslararası 6 fuara katılarak ihracatta iddialı bir rakam ortaya koymak istediklerini dile getirdi. Girdikleri her ülkede distribütörlük anlaşmaları yaptıklarını anlatan Ertence, şöyle devam etti: “Amerika’dan Singapur’a, Malezya’dan Japonya’ya kadar 20 ülkede ürünlerimiz satılıyor. Malezya’ya giren ilk Türk süt ürünleri şirketiyiz. Bunların yanı sıra Maldivler‘e de mal veriyoruz.

Türkiye ile ilişkileri iyi olan bütün ülkelerin kapısını zorluyoruz. Suudi Arabistan, BAE, Kuveyt, Irak, Azerbaycan ve Gürcistan‘da ciddi atak yaptık. Şu anda Azerbaycan’da 1.600 satış noktasına ulaştık. 2011 yılında Malezya‘dan Helal Gıda Sertifikası alarak Arap ülkelerine de açıldık.” Serhan Ertence’nin verdiği bilgilere göre Yörsan, yıllık 5 milyon dolar civarında ihracat yapıyor. Balıkesir Susurluk’ta 115 bin metrekare kapalı alanda üretim yapan şirket, günlük 1.200 ton taze süt işliyor.

Advertisement